Montessori-módszer
A Montessori-eszmék szerinti gyermeknevelést nagy figyelemmel kísérik. Sok városban vannak olyan óvodák és iskolák, amelyek programja ezen a módszeren alapul. Mi is pontosan a Montessori-módszer, és hogyan alkalmazhatod annak elemeit a saját otthonodban?
Mi a Montessori-módszer és mi az eredete?
Maria Montessori olasz orvos és pedagógus a ma is népszerű Montessori-módszer megalkotója. Nem támogatta a hagyományos nevelési és oktatási módszereket, amelyek a fegyelemre és a gyermekek abszolút engedelmességére összpontosítottak. Maria Montessori úgy vélte, hogy ez a megközelítés elriasztja a gyermekeket a tanulástól, és gátolja természetes lehetőségeiket, ezért kifejlesztette saját nevelési és gondozási módszereit, amelyeket aztán az általa vezetett iskolában is alkalmazott.
A Montessori-módszer alapelvei:
- Egyéni megközelítés – minden gyermek más, a saját tempójában fejlődik, saját érdeklődési körrel és igényekkel.
- Nincs jutalmazás és büntetés rendszere – a gyermekekben ösztönözni kell a világ felfedezésére, a tanulásra és az önkontrollra irányuló belső igényt.
- A gyermek alanyként és nem tárgyként kezelése – a gyermeknek lehetőséget kell adni arra, hogy saját maga döntsön, ami elősegíti önállóságának fejlődését. Remek példa erre a megközelítésre, ha hagyja, hogy gyermeke maga döntse el, milyen ruhát szeretne viselni, sőt, még azt is, hogy milyet gyermekruházat vásároljon.
- A világ minden érzékszervvel való felfedezésének lehetővé tétele és a játékon keresztül történő tanulás – ezek a Montessori-módszer nagyon fontos elemei. A kisebb gyermekek oktatásának a praktikus tevékenységekre kell összpontosítania.
A Montessori óvodákban és iskolákban nem véletlenül vannak különböző korú gyermekek az egyes csoportokban. Nem a születési dátum határozza meg, hogy egy gyermek milyen érdeklődéssel fog rendelkezni, és milyen gyorsan lesz szüksége további információkra egy választott témában.
Montessori módszer otthon
A Montessori-módszer szerinti nevelési és oktatási elvek megvalósítása nem igényel nagy erőfeszítést vagy hatalmas anyagi ráfordítást. Alapvető fontosságú, hogy a gyermeket belső bölcsességgel rendelkező lényként közelítsük meg, és úgy kezeljük, mint akinek szüksége van az egyéni fejlődésre és a játékon keresztül történő tanulásra.
A Montessori-módszernél fontos a gyermek természetes ösztöneinek követése – a világ iránti kíváncsisága és annak megtapasztalásának igénye. Alapvető fontosságú annak megértése is, hogy a világ megismerése gyakorlati tevékenységekből és játszásból származhat – különösen a szabadban. Emiatt érdemes gyermekünkkel a kertben, a parkban, az erdőben tölteni az időt, és olyat kültéri játékok választani, amelyek segítik a kreativitás és a természetes felfedezésigény fejlesztését.
A Montessori-módszer nagy hangsúlyt fektet a gyermekek önállóságára is, amit azzal is támogathatunk, hogy a gyermekek önállóan dönthetnek, azonban bizonyos háztartási feladatok ellátására is kötelezünk őket. Ezeket a tevékenységeket a gyermek képességeihez kell igazítani – a legegyszerűbb úgy kezdeni, hogy megtanítod a kisgyermeknek, hogy mindennek játékok megvan a maga helye, és játék után vissza kell rakni őket.
Olyan dolgok, amelyek jól jöhetnek egy olyan otthonban, ahol a Montessori-módszer szerint nevelik a gyerekeket:
- Művészeti anyagok – a Montessori-módszer a gyermekek kreativitásának ösztönzésére összpontosít, és ez gyakran éppen a művészeti tevékenységekben jut kifejezésre. Érdemes kéznél tartani a gyurma anyagokat, festékeket, krétatáblát és egyéb művészeti anyagokat, amelyek elősegítik a gyermek művészi szenvedélyének kibontakozását. Fontos, hogy ezeket a termékeket a Pepco kínálatában jó áron találod meg.
- Olyan anyagok, amelyek lehetővé teszik a gyerek kreatív tevékenységeit – például gyöngyékszerkészítő készlet vagy építőkockák. A velük való játék nagyon kreatív lehet.
Valójában a Montessori-módszerben gyakran hangsúlyt fektetnek arra, hogy a gyermekeknek magunk készítjük a játékokat. A gyöngyökkel töltött palack remek csörgő lehet, a színek és formák megkülönböztetésének elsajátítását pedig egy speciális válogató és színes, változatos formájú tészta is segíti, amit összekeverhetünk, majd válogathatunk.
A Pepco kínálatában megtalálod a saját gyermekjátékok készítéséhez szükséges anyagokat is – ami fontos, hogy ezek olcsóak, mégis robusztusak és praktikusak lesznek. A Montessori-koncepció szerint a játék nem csak a kirakós játék vagy a babafésülés, hanem az erdei pocsolyákban való ugrálás vagy a tengerparti homokba rajzolás is. A tipikusan kevesebb számú otthoni játék nem jelenti azt, hogy a gyereknek nem lesz dolga, éppen ellenkezőleg – egészen új irányba serkentheti kreativitását. Nem arról van szó, hogy ne vásároljunk babákat és plüss játékokat egy kisgyermeknek, hanem arról, hogy a gyermeknek több választási lehetőséget, változatosságot és lehetőséget adjunk, hogy maga döntse el, mivel és mit szeretne játszani.
Miért érdemes a Pepco-ban vásárolni?